Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret3103290
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim

PROBLEM 3

1992 veya 1993 yılının yaz aylarında ERDEMİR Etüd ve proje kısmında mühendis olarak çalıştığım günlerde ODTÜ Makine mühendisliğinde okuyan genç bir delikanlı staj yapmak üzere aramıza katıldı. Daha katıldığı günün ertesinde hepimizin sevgi ve sempatisini kazanmıştı. Diğer stajyer öğrenciler gibi akşam olsa da gitsek tavırları yoktu. Sanki yıllardır beraber çalışıyormuşuz gibi içimizden biri olmuştu. Bu son derecede zeki genci angarya işlerle meşgul etmek yerine ona ciddi görevler veriyor ve sonuç alıyorduk.

Neşeli, muzip, hayat dolu ve vatanperver bu gencin ismi Hüseyin Başbilen idi.

Okuldan mezun olduktan sonra girmiş olduğu ASELSAN da uçak tanıma sistemlerinin millileştirilmesi ve şifre çözümlenmesinde görev almış, ayrıca kanas suikast silahlarının gece görüş dürbünleri ve milli tank projesi üzerine çalışmalar yapmıştı.
ABD ve Kanada’dan çok cazip iş teklifleri almış olmasına rağmen Hüseyin zekasını ve çabasını ülkesi için kullanmayı seçerek bu teklifleri reddetmişti.

Bu genç 2006 yılında Ankara-Ayancık yolu üzerinde  otomobilinde ölü olarak bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayı intihar olarak niteleyip dosyayı kapattı. Ancak ailesi, onu yakından tanıyanlar ve ben şüphesiz bir şekilde inanıyoruz ki bu hadise ülkemizde önemli projelerin yapılmasını istemeyen bir takım güçler tarafından işlenmiş bir cinayettir. Nitekim elde edilen yeni deliller üzerine Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından dosya yeniden açıldı.

HÜSEYİN BAŞBİLEN İLE İLGİLİ GAZETE HABERİ

 

HÜSEYİN BAŞBİLENİN ALGORİTMASINI HAZIRLADIĞI PROBLEM

Hüseyin Başbilen'in anısına onun Erdemir de stajyer öğrenci iken çözmüş olduğu bir problemi veriyorum.

Problem; silindirik ve  başları bombeli, yatık konumdaki sıvı tankında ölçülen sıvı seviyesine göre içinde kaç litre sıvı olduğunu veren bir liste hazırlanması idi. Ertesi günü problemin analitik detaylarının anlatıldığı algoritma ve bu algoritmanın uygulandığı MathCAD programından alınmış milimetrik seviyeye göre sıvı hacımlarını belirten  tablo hazırdı.

 

V1 : TANKIN SİLİNDİRİK KISMINDAKİ SIVI HACMİ

V2 : TANKIN BOMBELİ KISMINIDAKİ SIVI HACMİ 

V : TANKTA Kİ TOPLAM SIVI HACMİ

D: TANKIN ÇAPI

L2 : TANKIN SİLİNDİRİK KISMININ BOYU

R1 : TANKIN BOMBE RADYÜSÜ

X : TANKIN ÖLÇÜLEN SIVI SEVİYESİ

 

SİLİNDİRİK KISMIN HACIM ALGORİTMASI

 

BOMBELİ KISIMLARIN HACIM ALGORİTMASI

 

Hüseyin Başbilen'in stajyer öğrenci olarak hazırladığı algoritmayı bu tip problemleri çözmeye meraklı olanlar MathCad programına uygulayarak sıvı seviyesine göre hacım değerlerini elde edebilirler.

 Eğer böyle bir probleminiz varsa ve hazırdan sonuç almak istiyorsanız internette başlar yarım bombe olan tankların seviyesine göre hacmini veren programı kullanabilirsiniz

SIVI SEVİYELERİNE GÖRE BAŞLAR YARIM BOMBE TANK HACMI 

 

GERİ DÖN