Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam262
Toplam Ziyaret3082777
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim

1. ESKİ YAKIT TANKI NEDEN PATLADI

ESKİ YAKIT TANKINDA PATLAMA

 Kaza Amerikada yaşanmıştır. Kullanımdan çıkmış eski yakıt tankının kesme taşı ile parçalanması esnasında tank içinde buharlaşmış halde kalmış bulunan yakıtın patlaması sonucunda kesme işlemini yapan işçi hayatını kaybetmiştir.

Kesme işlemi dışarıdan yapılıyor olmasına rağmen tankın iç çeperinde metalin kesme noktasında çok fazla ısınması nedeni ile içi buharlaşmış yakıt dolu tank kocaman bir el bombası gibi patlamıştır.

KAZANIN SEBEBİ: Yakıt tankı kesilerek parçalanmadan önce boşaltılmış tank çeperlerinde bulaşık halde kalmış yakıtın buharlaşarak tank içinde hala kalmış olabileceği göz önüne alınarak gerekli ölçümler yapılmadan ve tank içi hava ile purge (süpürülme) edilmeden kesme işleminin yapılmış olmasıdır.

 

BU TİP BİR KAZANIN OLMAMASI İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Yakıt tankı kesme işlerini yapacak personel bulaşık tanklarda işlem yapmadan önce tank içinde buharlaşmış yakıt kalıp kalmadığını nasıl ölçebileceğini ve süpürme işlemini nasıl gerçekleştirebileceği konusunda eğitim almış olmalıdır ve bu gibi işlemlerde takip edilmesi gereken prosedür sağlanmış olmalıdır
GERİ DÖN